Dansk Evalueringsselskab og INTEVAL inviterer til et gratis hybridarrangement om evaluering og kunstig intelligens i samarbejde med Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).
Arrangementet tager afsæt i den kommende bog Artificial Intelligence and Evaluation. From Algorithms to Evidence: Using GenAI in Evaluation Practice og stiller skarpt på, hvordan kunstig intelligens allerede påvirker evalueringspraksis, og hvordan vi som evaluatorer kan forholde os fagligt, kritisk og ansvarligt til udviklingen.
Tid: 26. maj kl. 13.00–15.30
Sted: Online eller fysisk hos NFA, Lersø Parkallé 105, 2100 København
Deltagelse: Gratis, men kræver tilmelding på forhånd
På dagen får du indblik i fire centrale temaer fra bogen:
- Generativ AI til interviewanalyse i evalueringer
- Kunstig intelligens i evaluering: anvendelser, gode praksisser og nye kompetencebehov
- FRAME: Et praktisk framework for ansvarlig brug af AI i monitorering og evaluering
- Generativ AI og udviklingen i evidensbaseret evaluering
Oplægsholdere
- Dr Indran A. Naidoo, Independent Office of Evaluation, Italien
- Tessie Catsambas, CEO, EnCompass, USA
- Valentine J Gandhi, The Development Café
- Kerry Bruce, DrPH, adjunkt, Georgetown University
- Steffen Bohni Nielsen, direktør, Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Arrangementet er relevant for alle, der arbejder med evaluering, monitorering, metodeudvikling, dataanalyse eller organisatorisk læring – og som ønsker at forstå, hvordan AI kan bruges ansvarligt og kvalificeret i evalueringsfeltet.
Der er mulighed for at deltage både fysisk og online.
Tilmelding til fysisk deltagelse
Tilmelding til online deltagelse
Vi håber at se mange fra netværket til en spændende eftermiddag om AI, evidens og fremtidens evalueringspraksis.